Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Aby promienny uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach i abyście zawsze czuły się docenione, spełnione i kochane.
Jednocześnie przy tej okazji pragniemy wspomnieć niektóre Polki, które wniosły wkład do rozwoju wiedzy nad promieniotwórczością.
Maria Skłodowska-Curie
Była pierwszą kobietą – laureatką Nagrody Nobla. Jako jedyna uczona w historii została tą nagrodą wyróżniona dwukrotnie, po raz pierwszy w 1903 r. – w dziedzinie fizyki, drugi raz została nagrodzona w 1911 r. w dziedzinie chemii.
Dzięki ogromnemu osobistemu zaangażowaniu Marii Skłodowskiej-Curie powstała najpierw, w 1913 r. pierwsza Pracownia Radiologiczna przy Towarzystwie Naukowym Warszawskim, a potem uczona zgromadziła środki i działała na rzecz budowy Instytutu Radowego w Warszawie.
W ubiegłym roku, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
Maria Skłodowska-Curie w laboratorium
(fot. Towarzystwo M. Skłodowskiej Curie w Hołdzie)
Wśród uczennic i stypendystek Marii Skłodowskiej-Curie były także Polki, Alicja Dorabialska i Jadwiga Szmidt.
Alicja Dorabialska
Alicja Dorabialska
Była pierwszą kobietą - profesorem Politechniki Lwowskiej.
W latach 1925-1926 była uczennicą Marii Skłodowskiej-Curie w Instytucie Radowym w Paryżu. Po powrocie do Warszawy, w 1928 r. habilitowała się na Politechnice Warszawskiej w dziedzinie chemii fizycznej, a w 1934 r. jako pierwsza kobieta uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego oraz nominację na kierownika Katedry Chemii Fizycznej Politechniki Lwowskiej.
Jadwiga Szmidt
Jadwiga Szmidt
W 1911 r. pracowała w laboratorium Marii Curie, a od 1913 do 1914 roku studiowała na Uniwersytecie w Manchesterze i pracowała w laboratorium Ernesta Rutherforda. Pod jego opieką prowadziła badania nad radioaktywnością i na ich podstawie opublikowała dwa artykuły w Philosophical Magazine. W 1918 r. utworzono w Petersburgu Instytut Rentgenowski i Radiologii. Jadwiga Szmidt odegrała kluczową rolę w organizacji tego instytutu.
Organizowała zajęcia studentów w laboratoriach radiologicznych, nadzorowała eksperymenty i dawała lekcje o radioaktywności. Jednocześnie interesowała się technologią rentgenowską i opracowała filtry monochromatycznego efektu rentgenowskiego.